Emotivní dílo balancující na pomezí psychologického a existenciálního románu s až baladickým spádem, ve kterém je jedinou „vinou“ hlavního hrdiny jeho snaha nalézt v prostředí amerického velkoměsta klidné a tiché místo pro dokončení své přelomové vědecké práce.
Autor: Egon Hostovský
První vydání: 1947
Žánr: román
Román podává svědectví o osudu českého lékaře Václava Marka, který se mezi prosincem 1945 a únorem 1946 neúspěšně snaží nalézt v New Yorku klidné místo, kde by mohl dokončit svou vědeckou práci o léčbě vysokého krevního tlaku. Jeho jediným požadavkem je nalézt místo, kde by měl svoji vlastní postel, psací stůl a klid na práci. Na první pohled jednoduchý úkol se však již od samého počátku jeví jako odsouzený k neúspěchu.
S Václavem Markem se poprvé setkáváme v okamžiku, kdy opouští své dosavadní zázemí, které mu poskytl pan Norman. Dobromyslný doktor Marek od pana Normana odchází dobrovolně, jelikož se rozhodl uvolnit svůj pokoj sestře pana Normana. Novým útočištěm se má nyní Markovi stát pokoj v domě paní Frankové. S tou se však poněkud nesmělý Marek ihned po příchodu nepohodne a žena lékaře ze svého domu vyhodí. Východiskem ze zoufalé situace se muži bez střechy nad hlavou stává až profesor Wagner, bývalý Markův učitel, jenž Markovi nabídne místo ve svém domě, ve kterém žije společně se svým synem, válečnými zkušenostmi psychicky poznamenaným alkoholikem.
Po jisté době je Marek profesorem Wagnerem požádán, aby se z jeho domu přestěhoval k Wagnerově známé, vdově Carson Woolfové. I od ní se však hrdina rozhodne odejít, jelikož není kvůli její přílišné pozornosti schopen práce na své knize. Nově se tak stěhuje do ubytovny plné evropských emigrantů, kde se seznámí se starým židem Aronem. Avšak právě nově nalezené přátelství se Markovi ukáže jako nové neštěstí. Doktor je totiž majitelem ubytovny na základě pomluv lékařova spolubydlícího, Němce Wernera, obviněn z pokusu zavraždit starého pana Arona, a získat tak jeho pokoj pro sebe. Markovi tak nezbývá, než ubytovnu opustit a ve svém nekonečném hledání pokračovat.
S nadějí odchází k paní Noskové. I ona se však záhy změní v další neštěstí na Markově cestě za nalezením klidu a soukromí. Žena trpí neskutečnou touhou po projevování bezmezného vděku ze strany jejích nájemníků. Doktoru Markovi se samozřejmě rozmary paní Noskové nelíbí. Navíc ženě sdělí své skutečné mínění o její osobě, a tak se opět ocitá ve víru hledání.
Předposlední Markovou zastávkou je paní Elizabeth Stoneová, která je vůdčí osobností organizace Stráž. Ta si klade za cíl sdružit významné vědce a umělce a jejich prostřednictvím oslovovat svět s programem světového míru. Při odchodu ze setkání s paní Stoneovou Marek obdrží šek na tisíc dolarů, který mu má pomoci v nalezení klidného místa k dokončení jeho vědecké práce. Elizabeth Stoneová po Markově odchodu své jednání vysvětlí tím, že jako vysloužilá ošetřovatelka z 1. světové války poznala, že muž umírá a není mu již jiné pomoci.
S šekem Marek odchází do hotelu, kde požaduje ubytování na jeden týden, za což je ochoten zaplatit celou získanou částku. To se recepčnímu jeví jako značně podezřelé a v domnění, že Marek není právoplatným majitelem šeku, na něj zavolá policii. Ještě před jejím příjezdem z hotelu rozzuřený Marek odchází se sdělením, že ho policie či kdokoli jiný může nalézt „u pana Nováka na východě v 71. ulici, číslo domu 107.“ Dělník Václav Novák, se kterým se Marek již dříve během svého „bloudění“ New Yorkem setkal, a který mu mimo jiné doporučil pokoj v ubytovně, je stejně jako doktor Marek českým emigrantem. V bytě Václava Nováka doktor Václav Marek záhy umírá.
Bibliografický údaj: HOSTOVSKÝ, Egon. Cizinec hledá byt; Dobročinný večírek. 1. vyd. v tomto souboru. Praha: Akropolis, 2002. 341 s. ISBN 80 7304-022-0.