Psychologický román z prostředí horského městečka udržující čtenáře v neustálém napětí a očekávání. Kdo je autorem výhružných žhářských plakátů a kdo je samotným žhářem? Připravte se na nejistotu, obavy a podezření.
Autor: Egon Hostovský
První vydání: 1935
Žánr: román
Děj románu se odehrává v poklidném až ospalém horském městečku Zbečnov, jehož středobodem je hospoda U Stříbrného holuba. V té se každý večer scházejí místní muži.
V rodině Simonů panuje nesourodý vztah mezi matkou a dcerou, která se domů vrátila z pobytu v klášteře. Eliška chce na návštěvu do Zbečnova pozvat svou přítelkyni z kláštera, matka však s návštěvou nesouhlasí a nechce ji dovolit. Přítelkyně Dora nakonec přijede a hned po jejím příjezdu se do ní zamiluje Eliščin bratr Kamil. Dora si s Kamilem zahrává a vnukne mu myšlenku, že kvůli ní musí udělat něco mimořádného. Dora je po čase matkou z domu vyhnána a bez rozloučení odjíždí. Po jejím odjezdu se postupně objeví dva žhářské plakáty, jejichž výhružky se vyplní.
Eliška po dalších nedorozuměních s matkou utéká z domu s básníkem, který ve Zbečnově pobýval. Kamil se matce přiznává, že je autorem výhružných plakátů, které vylepil kvůli Doře. Za pět dní se Eliška vrací od básníka, který se k ní choval hrubě, zpět domů, kde ji matka vřele vítá a vztahy mezi jednotlivými členy rodiny se tímto okamžikem radikálně obracejí k dobrému. Za více než pravděpodobné žháře jsou holičem označeni koňský handlíř, punčochář a dokonce i sám holič.
Bibliografický údaj: HOSTOVSKÝ, Egon. Žhář. 4. vyd. Praha: Československý spisovatel, 1968. 133 s.