Román vyvolávající diskuze o jeho příslušnosti k literárnímu směru. Dílo je označováno za literaturu proletářskou, naturalistickou i za sociální román. Vančurův pokus o vytvoření novodobého mýtu.
Autor: Vladislav Vančura
První vydání: 1924
Žánr: román
Jan Marhoul je poctivým benešovským pekařem, který nemá o zákazníky nouzi. Přesto je však kvůli své dobrosrdečnosti a důvěřivosti obyčejným chudým mužem. Marhoul se jednoho dne pohádá s benešovským správcem, kterému řekne, že ho ostatní muži v jeho nepřítomnosti pomlouvali. Na základě této hádky zahájí benešovská záložna jednání o jeho dluzích a je rozhodnuto, že bude Marhoulovi zabaveno pekařství a že bude vydražen jeho majetek.
Marhoul se rozhodne odejít do Nadelhot, kde se nechá smluvit k najmutí mlýna, který opraví a začne v něm péci chléb. Obchod však nejde moc dobře a Marhoul tak nedokáže vydělat na platbu nájmu za mlýn. Mlýn je proto pronajat mlynáři Němci, který Marhoulovi přenechá jednu místnost za to, že pro něj bude péci chléb. Po pěti letech se Marhoul s Němcem pohádá a odchází zpět do Benešova, kde se nechá najmout jako dělník v Pánkově pekařství. V Benešově nechává Marhoul zapsat svého syna na gymnasium, čímž do něj vloží veškeré své naděje a sny o lepším životě. Janu Josefovi se však studia příliš nedaří. Po dalších čtyřech letech se Marhoul pohádá i se svým benešovským přítelem. Krátce na to Marhoul těžce onemocní zánětem míchy a umírá.
Bibliografický údaj: VANČURA, Vladislav. Pekař Jan Marhoul. 7. vyd. Praha: Československý spisovatel, 1952. 141 s.